بسم الله الرحمن الرحیم
-قهرمانان و پهلوانان ورزشی کشور را سفیران هویت، تَشَخُص، عزم راسخ، هوش بالا، ایمان و پایبندی به شریعت ملت ایران دانستند و تاکید کردند: ورزشکاران قهرمان همانند قله ای هستند که زمینه ساز حرکت آحاد مردم به ویژه استعدادهای جوان، به سمت قله ها می باشند.
-قهرمانان، مظهر توانایی های یک ملت هستند و به همین علت، اعتمادبه نفس و اعتماد ملی مردم را افزایش می دهند.
-، حضور بانوان و دختران ورزشکار با رعایت حجاب شرعی، در میدان های بین المللی است که اقدامی      فوق العاده و بسیار مهم و با ارزش است.
-هنگامی که یک زن مسلمان ایرانی و دارای حجاب، بر سکوی قهرمانی می ایستد و همه را وادار به تکریم    می کند، کار با عظمتی انجام شده است.
همه باید قلبا، قدردان زنان ورزشکاری باشند که با حجاب و متانت و وقار در میدان های بین المللی ورزشی حاضر می شوند.
-نمونه دیگری از پیام رسانی ورزشکاران را، موفقیت های ورزشی جانبازان و معلولان دانستند و تاکید کردند: ایستادن یک ورزشکار جانباز یا معلول بر سکوی قهرمانی دنیا با همه سختی ها و آسیب های جسمی، نشان از عزم و اراده قوی آن ورزشکار و همچنین همت بالاو تَشَخُص یک ملت است.
-ورزشکاران با کسب مقام قهرمانی، در واقع به ملت و کشور خود خدمت می کنند و پیام های عزم و اراده، ایستادگی و ایمان ملت ایران را به جهانیان می رسانند.
- از همه ورزشکارانی که در میدان های ورزشی، نام ائمه علیهم السلام را بر زبان می آورند یا سجده          می کنند یا دست به دعا برمی دارند یا پس از فتح قله ها، اذان می گویند و همچنین همه زنان ورزشکاری که عفاف دینی را رعایت می کنند، صمیمانه تشکر می کنم.
- حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به انصراف ورزشکاران جوان ایرانی از مسابقه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی افزودند: این اقدام، بسیار با ارزش و تلاشی بسیار مهم و حساس در مقابله با رژیم غاصب صهیونیستی است. - پیشرفت ها و موفقیت های جوانان ایرانی در رشته های ورزشی نشانگر آن است که ظرفیت و استعداد جوانان در رشته های گوناگون بسیار بالاست و باید برای تربیت این استعدادها و پرورش آنها به سمت قهرمانی، سرمایه گذاری شود.
- حضرت آیت الله خامنه ای توانایی ها و استعدادهای بالای جوان ایرانی را در زمینه های مختلف علمی، فناوری و تحقیقاتی، یک حقیقت انکارناپذیر خواندند و تاکید کردند: تاریخ ایران اسلامی نیز گواه همین موضوع است و ظهور چهره ها و شخصیت های برجسته ای همچون ابن سینا، زکریای رازی، فارابی، سعدی و حافظ نشان دهنده وجود استعدادهای متراکم در این منطقه از دنیاست.
-یکی از وظایف مهم قهرمانان ورزشی را ترویج ورزش همگانی میان آحاد مردم به ویژه جوانان است.
- یکی از نیازهای اساسی کشور، فراگیر شدن ورزش همگانی میان مردم است.
-رهبر انقلاب اسلامی ورزش قهرمانی را موتور محرک ورزش همگانی دانستند و با تاکید بر لزوم توجه بیش ازپیش به ورزش همگانی، خاطرنشان کردند: پیشرفت یک کشور منوط به نیروی انسانی سالم، عالم، با همت و دیندار است.
- یکی از نتایج فراگیرشدن ورزش همگانی در میان مردم، حل بسیاری از مشکلات اخلاقی جامعه همچون اعتیاد است.
 -خوشبختانه جامعه ورزشی ما، سالم است اما هنگامی که یک جوان ورزشکار بر روی امواج تبلیغ و توجه جهانی قرار می گیرد، خطر اخلاقی، او را به شدت تهدید می کند و باید از خود، مراقبت کند.
-از جمله ویژگی های اخلاقی لازم برای یک ورزشکار، مغرور نشدن، مردمی و جوانمرد ماندن، با مردم بودن و برای مردم دل سوزاندن است که باید ورزشکاران برای حفظ و تقویت این روحیات تلاش کنند.
-یک قهرمان ورزشی در بعد فردی نیز به دلیل اعتمادبه نفس بالا، قاعدتا باید از صفات ناپسندی همچون چاپلوسی و تملق، دروغگویی و دورویی به دور باشد.
- متاسفانه سهم رسانه های ورزشی در تخریب فضای ورزشی کشور از طریق ترویج دروغ ،تهمت و نزاع کم نیست و من در این خصوص هشدار می دهم.
-باید برخی رشته ها که در داخل، دارای ریشه تاریخی و تجربه کافی است، مورد اهتمام و سرمایه گذاری بیشتری قرار گیرد.
-ایشان یکی دیگر از مسایل بسیار ضروری در ورزش کشور را علمی کردن ورزشی دانستند و خاطرنشان کردند: باید بر روی قواعد علمی رشته های ورزشی و تحقیقات علمی در این خصوص، توجه ویژه ای شود و فقط به تحقیقات علمی خارجی اکتفا نشود.
- وقتی متخصصان و صاحب نظران جوان ما، توانایی دستیابی به موفقیت های بزرگ و خیره کننده در حوزه های پیچیده علمی را دارند، قطعا در عرصه ورزش نیز توانایی تحقیقات علمی و ارایه نظریه های نو را خواهند داشت.
- شما نور چشم ملت ایران هستید و امیدوارم همواره این گونه باشید.
 
 
-     ترویج بوسیله ورزش همگانی از جمله ورزش در خانواده ،دختران و بانوان کشور احیاء و تقویت ورزشهای سنتی و آئینی ایران است .
-     می توان با ورزش قهرمانی کاری کرد که ورزش همگانی رائج شود .
-     ورزش همگانی هم یکی از ضروریات زندگی است مثل غذا خوردن است ،مثل تنفس کردن است،باید به آن توجه کرد . این هم یک جنبه دیگر از فهرست تاثیرات اجتماعی ورزش است .
-     اگر ورزش به صورت همگانی در کشور حقیقتاً باب شود که البته امروز از گذشته بهتر است ،لیکن هنوز به این معنا احتیاج داریم خیلی از مشکلات حل خواهد شد .
-     یکی از وظایف مهم قهرمانان ورزشی ترویج ورزش همگانی میان آحاد مردم به ویژه جوانان است .
-     یکی از نیازهای اساسی کشور ،فراگیر شدن ورزش همگانی میان مردم است .
-     ورزش قهرمانی موتور محرک ورزش همگانی است .
-     پیشرفت یک کشور منوط به نیروی انسانی سالم ،عالم،با همت و دیندار است .
-     یکی از نتایج فراگیر شدن ورزش همگانی در میان مردم ،حل بسیاری از مشکلات اخلاقی جامعه همچون اعتبار است .
-     موضوع اخلاق در ورزش موضوعی بسیار مهم است .
-     جامعه ورزشی ما،سالم است .
-     هنگامی که یک جوان ورزشکار بر روی امواج تبلیغ و توجه جهانی قرار می گیرد خطر اخلاقی او را به شدت تهدید می کند و باید از خود مراقبت کند .
-     قهرمانان واقعی شهیدانند .
-     بنده بارها توصیه کرده ام ،باز هم توصیه می کنم:"ورزش همگانی برای همه لازم است "
-     نشاط،سلامت،آمادگی ،حوصله کار ،در سایه ورزش عمومی و همگانی برای جامعه تامین می شود .
-     وظیفه اصلی دولت و مسئولان ورزش کشور این است که اشتیاق به ورزش و روح ورزشکاری و ورزش خواهی (ورزش همگانی) را در مردم زنده کنند .
-     ورزش به عنوان عامل سلامت جسمی و نشاط روحی جامعه باید فراگیر شود .
-     اراده جمهوری اسلامی ایران گسترش و پیشرفت ورزش است چرا که این امر سلامت جسمی و نشاط و شادابی روحی جامعه را به دنبال دارد و چنین جامعه ای قادر خواهد بود در همه زمینه ها پیشرفت کند .
-     از لحاظ فلسفه اصلی ورزش یعنی سلامت جسمی و نشاط روحی جامعه فرقی میان زن و مرد نیست و باید امکانات ورزشی بانوان را گسترش داد.
-     من اعتقاد دارم ورزش برای همه یک فریضه عمومی است.